Högskoleförberedande


Inom alla våra program kan du få grundläggande högskolebehörighet.
Du styr själv detta genom val inom utbildningen.

EFTER GYMNASIET

 • Administratör
 • Butikschef
 • Ekonomiassistent
 • Flygvärd/värdinna
 • Inköpare/inköpsassistent
 • IT-administratör
 • Kundtjänstmedarbetare
 • Marknadsförare
 • Säljare
 • Personalassistent
 • Receptionist
 • Redovisningsassistent

EFTER YRKESHÖGSKOLA

 • Art Director
 • Bank- och försäkringsrådgivare
 • Copywriter
 • Design- och medieproduktion
 • Digital analytiker/marknadsförare/strateg
 • Ekonomi- och redovisningskonsult
 • Event Marketing & Management
 • Kommunikation och marknadsförare
 • Offentlig upphandlare
 • Lönekonsult
 • Spelprogrammerare
 • Utbildningsproduktion
 • Webbutvecklare

EFTER HÖGSKOLA

 • Beteendevetare
 • Datasystemutvecklare
 • Ekonom
 • Internationellt företagande och marknadsföring
 • Grafisk designer och webbutvecklare
 • Human resources, olika inriktningar
 • Industriell ekonom
 • Logistiker och ledare
 • Marknadsstrateg
 • Medie- och kommunikationsvetare
 • Personalvetare
 • Ämneslärare
 • Yrkeslärare

Starta din framtid
inom inköp och försäljning!

Inom programmet kan du välja mellan två profiler. Den ena är e-handel och logistik och omfattar försäljning och logistik, marknadsföring och produktkunskap, branschkunskap, kundservice och affärsutveckling i olika former. Vår andra profil, Administrativ koordinator, omfattar administrativt arbete och organisation i företag och offentlig förvaltning, kommunikation, kundservice samt konferens- och receptionsarbete. Inom båda profilerna finns möjligheter att starta och driva företag och du får kunskaper om entreprenörskap och eget företagande.

Almåsgymnasiets Handels- och administrationsprogram präglas av kreativitet och stort engagemang. Båda våra profiler kvalificerar dig för ett internationellt och digitaliserat arbetsliv. Programmet passar dig som vill arbeta med service i olika former och tycker att försäljning och möten med människor verkar spännande.

Utbildningen innehåller minst 15 veckors APL för att du ska kunna skapa kontakter inom branschen och få de kunskaper som behövs inom näringslivet. Under gymnasietiden gör vi även många studie-
besök, bland annat en studieresa till Stockholm.

Entreprenörskap genomsyrar hela utbildningen och vi samarbetar med UF – Ung Företagsamhet. Under utbildningen får du starta ett UF-företag där du bland annat får lära dig hur ekonomi fungerar i ett företag och vilka lagar som gäller i marknadsföring.

Väljer du Handels- och administrationsprogrammet får du både en yrkesexamen och möjlighet till grundläggande behörighet. Du kommer direkt ut i arbetslivet efter gymnasiet och ditt framtida arbete kan finnas var som helst – i Sverige, i andra länder eller på en internet- eller appbaserad arbetsplats.

Efter utbildningen kan du jobba som säljare, inköpsassistent eller egen företagare, men du har även möjlighet att läsa vidare på högskola.

Handels- & Administrationsprogrammets Profiler

E-HANDEL OCH LOGISTIK

(ADMINISTRATIV SERVICE)
LÄS MER

ADMINISTRATIV KOORDINATOR

(HANDEL OCH SERVICE)
LÄS MER


Vill du jobba med försäljning eller inköp? Handels- och Administrationsprogrammet tar dig direkt till jobb efter gymnasiet eftersom en stor del av utbildningen innehåller APL. Det är en förkortning av Arbetsplatsförlagt lärande och innebär att du är på ett eller flera företag under minst 15 veckor fördelat i perioder under hela utbildningen. Under din APL lär du dig ditt kommande yrke direkt på en arbetsplats och har hela tiden en kunnig handledare vid din sida.
Det här programmet kan du även studera som lärling Läs mer på boras.se/larlingsutbildning