Högskoleförberedande


Inom alla våra program kan du få grundläggande högskolebehörighet.
Du styr själv detta genom val inom utbildningen.

Profiler

 • Reception och service
 • Möten och evenemang
 • Värdskap och upplevelser

Yrkestitel

 • Bokningskoordinator
 • Guest service
 • Receptionist
 • Evenemangskoordinator
 • Grupp- och konferensbokare
 • Konferensvärd
 • Guide
 • Turistvärd

Plugga vidare

HÖGSKOLA

 • Business & Hotel Management School (Schweiz)
 • Hotell och värdskap
 • Turismprogrammet

YRKESHÖGSKOLA

 • Hotell management
 • Management inom hotell- och besöksnäringen
 • Receptions-konferens och housekeepingansvarig
 • Upplevelseproducent för turism och besöksnäring

Vill du ha hela
världen som arbetsfält?

Du tycker om att utmana dig själv och älskar att möta nya människor. Du trivs med att ta ansvar och hjälpa andra. Under utbildningen får du lära dig att skapa och sälja positiva upplevelser för människor från olika delar av världen, med olika behov och förväntningar.

Efter utbildningen är du redo att anta professionella utmaningar inom hotell, turism och konferens. Utbildningen ger dig en god grund för vidare studier på yrkeshögskola eller högskola. Almåsgymnasiet erbjuder dig tre profiler inom programmet.

Hotell- & Turismprogrammets profiler

RECEPTION OCH SERVICE

(HOTEL OCH KONFERENS)
LÄS MER

MÖTEN OCH EVENEMANG

(HOTEL OCH KONFERENS)
LÄS MER

VÄRDSKAP OCH UPPLEVELSER

(TURISM OCH RESOR)
LÄS MER

Hotell- och turismprogrammet passar dig som gillar att ge god service och ser gymnasietiden som språngbrädan till en spännande karriär. En av de viktigaste delarna i utbildningen är APL. Det är en förkortning av Arbetsplatsförlagt lärande och innebär att minst 15 veckor av din gymnasieutbildning sker direkt på en eller flera arbetsplatser och du har möjlighet att göra en del av din APL på andra orter eller utomlands.
Det här programmet kan du även studera som lärling Läs mer på boras.se/larlingsutbildning