Högskoleförberedande


Inom alla våra program kan du få grundläggande högskolebehörighet.
Du styr själv detta genom val inom utbildningen.

Profiler

 • Reception och service
 • Möten och evenemang
 • Värdskap och upplevelser

Exempel på yrken efter gymnasiet

EFTER GYMNASIET

 • Concierge
 • Evenemangspersonal
 • Eventmakare och eventtekniker
 • Frukostvärd
 • Housekeeper
 • Konferensvärd
 • Hotellreceptionist och nattportier
 • Researrangör och reseledare
 • Servitör/servitris eller hovmästare
 • Turistinformatör

EFTER YRKESHÖGSKOLA

 • Diplomerad resekonsulent
 • Eventkoordinator
 • Äventyrsguide
 • Flygvärd/flygvärdinna

Plugga vidare

 • Hotellmanager/chef
 • Konferensansvarig
 • Housekeepingsansvarig
 • Management inom besöksnäringen
 • Projektledare
 • Receptionsansvarig

EFTER HÖGSKOLA

 • Eventmanager
 • Informationsstrateg
 • Informatör
 • Kommunikatör
 • Marknadskommunikatör
 • Turistchef
 • Manager inom besöksnäringen
 • Yrkeslärare

Jobba med service i en internationell miljö

Vi har tre spännande profiler som du kan välja mellan beroende på vilken inriktning du vill gå. Inom alla profilerna lär du dig att organisera, planera och leda aktiviteter samt planera resor och events. Du tränar på att prata inför mindre och större grupper och får fördjupade kunskaper om turism- och besöksnäringen. Eftersom hela världen är en möjlig framtida arbetsplats är också språk en viktig del av utbildningen och både engelska och ett ytterligare språk ingår. Under gymnasiet har du minst 15 veckors APL. Det innebär att en del av din gymnasieutbildning sker direkt på en eller flera arbetsplatser. För många är det bättre att lära sig något genom praktiskt arbete än att läsa sig till kunskap på traditionellt vis. Under din APL har du alltid en erfaren handledare vid din sida som hjälper dig och du har dessutom kontakt med dina lärare så att du ständigt utvecklas. APL ger dig chansen att visa dina kunskaper och du blir bättre på ditt framtida yrke. Vi har goda kontakter med branschen och det finns möjlighet att ha APL i Borås, i andra städer eller till och med i ett annat land! Almåsgymnasiet kan söka bidrag för utlandspraktik hos Universitets- och högskolerådet. Om skolan tilldelas medel kan det finnas möjlighet för elever med höga ambitioner att göra en del av sin APL på annan ort eller utomlands. Vill du arbeta med människor, ge service och ta ansvar så är Hotell- och turismprogrammet en bra väg att gå. Du kan självklart få en grundläggande högskolebehörighet genom några kurskombinationer. Efter utbildningen kan du exempelvis arbeta som hotell-receptionist, reseledare, guide, konferensvärd, värdinna, event-arrangör eller resesäljare. Du kan välja att vidareutbilda dig i Sverige eller utomlands eller börja arbeta direkt efter studenten. Många av våra elever väljer att jobba inom branschen direkt efter avslutade studier och ofta får de jobb via sin APL-plats.

 

Hotell- & Turismprogrammets profiler

RECEPTION OCH SERVICE

(HOTEL OCH KONFERENS) LÄS MER

MÖTEN OCH EVENEMANG

(HOTEL OCH KONFERENS) LÄS MER

VÄRDSKAP OCH UPPLEVELSER

(TURISM OCH RESOR) LÄS MER

Hotell- och turismprogrammet passar dig som gillar att ge god service och ser gymnasietiden som språngbrädan till en spännande karriär. En av de viktigaste delarna i utbildningen är APL. Det är en förkortning av Arbetsplatsförlagt lärande och innebär att minst 15 veckor av din gymnasieutbildning sker direkt på en eller flera arbetsplatser och du har möjlighet att göra en del av din APL på andra orter eller utomlands.
Det här programmet kan du även studera som lärling Läs mer på boras.se/larlingsutbildning