Högskoleförberedande


Inom alla våra program kan du få grundläggande högskolebehörighet.
Du styr själv detta genom val inom utbildningen.

Profiler

 • E-handel och Logistik
 • Administrativ koordinator

Yrkestitel

 • Butikssäljare
 • E-handelssäljare
 • Inköpsassistent
 • Logistikadministratör
 • Säljare
 • Administrativ koordinator
 • Administratör
 • Ekonomiassistent
 • Kundtjänstmedarbetare
 • Personaladministratör
 • Projektledare

Plugga vidare

HÖGSKOLA

 • Butikschefsutbildning
 • Industriell ekonomi
 • Administratörsprogrammet
 • Ekonomprogrammet

YRKESHÖGSKOLA

 • Affärsutvecklare digital handel
 • Butikskommunikatör
 • Butiksledning
 • Internationell speditör
 • Ekonomi- och redovisningskonsult
 • Försäkringsrådgivare
 • Inköp- & supply management

Problemlösare som
älskar människor?

Du får träna på att förstå människors behov och samtidigt arbeta professionellt med de delar som skapar en framgångsrik affärsverksamhet. Efter gymnasiet kan du jobba som säljare, inköpare eller egen företagare. När du tar studenten kommer du redan att ha drivit ett eget företag tillsammans med klasskamrater. Entreprenörskap genomsyrar hela utbildningen och vi samarbetar med UF – Ung Företagsamhet. Du får bland annat lära dig hur ekonomi fungerar i ett företag och vilka lagar som gäller i marknadsföring.

Var du än ska arbeta i framtiden, kommer du att ha kunskap och erfarenhet som gör dig till ett proffs från första dagen. Almåsgymnasiets Handels- och administrationsprogram präglas av kreativitet och stort engagemang. Du kan välja två olika profiler, E-handel och logistik eller Administrativ koordinator. Båda kvalificerar dig för ett internationellt och digitaliserat arbetsliv. Ditt framtida arbete kan finnas var som helst – här i Sverige, i andra länder eller på internet.

Handels- & Administrationsprogrammets Profiler

E-HANDEL OCH LOGISTIK

(ADMINISTRATIV SERVICE)
LÄS MER

ADMINISTRATIV KOORDINATOR

(HANDEL OCH SERVICE)
LÄS MER


Vill du jobba med försäljning eller inköp? Handels- och Administrationsprogrammet tar dig direkt till jobb efter gymnasiet eftersom en stor del av utbildningen innehåller APL. Det är en förkortning av Arbetsplatsförlagt lärande och innebär att du är på ett eller flera företag under minst 15 veckor fördelat i perioder under hela utbildningen. Under din APL lär du dig ditt kommande yrke direkt på en arbetsplats och har hela tiden en kunnig handledare vid din sida.
Det här programmet kan du även studera som lärling Läs mer på boras.se/larlingsutbildning